Tényleg nem okoz áremelkedést a sok vissza nem váltott palack?

Tényleg nem okoz áremelkedést a sok vissza nem váltott palack?

Döcögősen indult a palackok és dobozok visszaváltása itthon, vagyis sok 50 forint nem fog visszakerülni azokhoz, akik eredetileg azt kifizették. A rendszer megszokást igényel, lehet, hogy pár év is kell ahhoz, hogy az áhított 90 százalékos visszaváltási arány megvalósuljon. Tízmilliárdokról beszélünk, a betétdíj mégsem része az inflációnak.

Felpörgött a palackvisszaváltás, de rengeteg a probléma

Felpörgött a palackvisszaváltás, de rengeteg a probléma

Sok probléma van a július 2-vel már a gyártók számára is kötelező palackvisszaváltási rendszerrel. Az automaták sokszor meghibásodnak, környezetük pedig rendetlen a régi, még nem "logós" palackok miatt, amelyet a felhasználók szétdobálnak - írja a hvg.hu.

Újítás a magyar boltokban - Így működnek a palackokat visszaváltó automaták (videó)

Újítás a magyar boltokban - Így működnek a palackokat visszaváltó automaták (videó)

Sajtótájékoztatót tartott ma délelőtt a MOHU a Budakeszin lévő Lidl áruházban, ahol megmutatták a a REpont visszaváltó automaták működését. A cég bemutatta két nagykövetét is, Ördög Nóra és Till Attila televíziós műsorvezetőket, akik januártól vesznek részt a szemléletformáló kampányban, támogatva a lakosságot a visszaváltás során felmerülő kérdésekkel kapcsolatban. Lássuk, mit érdemes tudni a visszaváltó automaták működéséről, illetve milyen pénzvisszaváltási lehetőségei vannak a vásárlóknak, ha visszaviszik a az új jelzéssel ellátott PET-palackokat, üvegeket, illetve alumínium dobozokat!

Ilyen még nem volt a magyar boltokban: mutatjuk, hogy működnek a pénzvisszaadó automaták

Ilyen még nem volt a magyar boltokban: mutatjuk, hogy működnek a pénzvisszaadó automaták

Január elsején indult el az új italcsomagolás-visszaváltási rendszer: ekkortól kerülhetnek fogalomba az új vonalkódos palackok, amelyeket az elsősorban a boltokban működő REpontokon tudunk visszaváltani. A több mint 1800 automatánál háromféleképpen is dönthetünk arról, mit kezdünk a visszatérítéssel: kérhetünk papír alapú vocuhert, eladományozhatjuk a pénzt, és április környékétől egy alkalmazás segítségével bankszámlára is kérhetjük a kifizetést. Létezik egy érintéses kártyás megoldás is, amely nem kizárt, hogy később a magyar automatáknál is megjelenik majd.

Bemutatták az automatákat: ezek a gépek veszik vissza a műanyag palackokat és üvegeket

Bemutatták az automatákat: ezek a gépek veszik vissza a műanyag palackokat és üvegeket

2024-től jön a nagy visszagyűjtés: az üvegek (egy része), alumíniumdobozok és PET-palackok januártól már visszaváltási díjas rendszerben fognak működni. A legtöbb palackozott italt 50 forinttal drágábban lehet majd megvenni - ezzel ösztönözve a lakosságot, hogy vigye vissza a kiürült palackokat a boltokban található automatákba. A visszaváltással kapcsolatos részletek már korábban kiderültek, most pedig bemutatta a MOHU az automatákat - ezeket a gépeket kell tehát keresni a nagyobb boltokban januártól.

Több mint 80 hulladékudvart épít a MOHU - Ebben a városban indul a program

Több mint 80 hulladékudvart épít a MOHU - Ebben a városban indul a program

2023 novemberében elkezdődik a MOHU országos hulladékudvar-építési programja, melynek első helyszíne Esztergom. A létesítmény várhatóan 2024 májusától elérhető a lakosság számára, amelyet a következő tíz évben országszerte további 82 hasonló hulladékudvar követ, többek között Tisztaföldváron, Karcagon és Veresegyházán. Az új hulladékudvarokban várhatóan szélesebb lesz a leadható anyagok köre. A leadott hulladék mennyiségét és szállítását egy transzparens informatikai rendszer az ún. Waste tracking ellenőrzi majd. A hulladékudvar-rendszer fejlesztésének célja az újrahasznosítás növelése és az illegális lerakás csökkentése. A MOHU a hulladékudvarok fejlesztésére több mint tíz milliárd forintot szán a következő évtizedben.

Januártól jönnek a magasabb árak a boltokban, mutatjuk, miért

Januártól jönnek a magasabb árak a boltokban, mutatjuk, miért

2024. január 1-től indul a kötelező visszaváltási rendszer, amely a 0,1-3,0 literes űrtartalmú műanyag, fém vagy üveg csomagolású italtermékeket érinti. A visszaváltási díj - palackonként 50 forint - nem a gyártók bevételét gyarapítja, hanem a hatékonyabb, fenntarthatóbb hulladékkezelés megvalósítását szolgálja - közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

Készülhetnek a magyar háztartások: így vihetjük csak vissza az italos üvegeket, palackokat az új visszaváltási rendszerben

Készülhetnek a magyar háztartások: így vihetjük csak vissza az italos üvegeket, palackokat az új visszaváltási rendszerben

2024-től jön a nagy visszagyűjtés: az üvegek (egy része), alumíniumdobozok és PET-palackok januártól már visszaváltási díjas rendszerben fognak működni. A legtöbb palackozott italt 50 forinttal drágábban lehet majd megvenni - ezzel ösztönözve a lakosságot, hogy vegye a fáradságot és vigye vissza a kiürült dobozokat, palackokat a boltokban található automatákba, amelyek a visszaváltást követően levásárlolható, készpénzre váltható kupon formájában, vagy banki utalással visszaadják a palackonkénti 50 forintot. Mivel az ország teljes hulladékgazdálkodását a Mol leányvállalata, a MOHU végzi, a cég szakértőit kérdeztük arról, hogy milyen lesz a visszaváltási procedúra 2024. január 1-jétől.

Mol: alakul az új italcsomagolás-visszaváltási rendszer hálózata

A jövő év elejétől minden visszaváltási jelöléssel ellátott üveg, fém és műanyag palackos italtermék csomagolását vissza lehet majd vinni mintegy 2000 visszaváltási pontra, REpontra; a hálózat új csatlakozókkal folyamatosan bővül majd - tájékoztatta a Mol hétfőn az MTI-t.

Itt van, mire készül a Mol a hulladékgazdálkodásban!

Itt van, mire készül a Mol a hulladékgazdálkodásban!

Július elsején új hulladékgazdálkodási rendszert vezettek be Magyarországon: a korábbi termékdíj alapú, állami megoldáshoz képest egy koncesszión és gyártói felelősségi alapon nyugvó rendszer indult el a Mol leányvállalatának, a MOHU-nak az irányításával. Az EPR-rendszer, azaz a „kiterjesztett gyártói felelősség” intézményének létrehozásával az EU szándéka az volt, hogy ösztönözze a termelőket a termékek környezetbarát tervezésére, a hulladék minimalizálására és a hulladék újrahasznosítására vagy megfelelő kezelésére, mindezt a körforgásos gazdaság megvalósítása érdekében. De pontosan hogyan fog mindez kinézni az új rendszerben, mik a hosszú távú tervek a MOHU-nál? Elérhető a körforgásos gazdaság Magyarországon? Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója most először, nekünk beszélt a vállalat hosszú távú stratégiájáról.

Többek között a magyar részvényekkel, így a Mol papírjaival is foglalkozunk a Portfolio Signature Online Klubján.

Finomhangolás vár még a hulladékkoncesszióra

Finomhangolás vár még a hulladékkoncesszióra

Bár számos kritika előzte meg a hulladékkoncesszió július 1-i elindulását, és az első hét után is bőven érkeztek észrevételek a rendszerre, a lakosság és az intézményi szereplők nem tapasztaltak változást a szemétszállításban. Kisebb szereplők részéről fogalmazódott meg, hogy a fémhulladékok átvétele akadályokba ütközik, mert sok helyen még nem sikerült szerződést kötnie a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek bizonyos szereplőkkel. Egyes sajtóbeszámolók szerint az autóbontók egy része pedig azt állította, hogy az új alvállalkozói megállapodást nem is tudja elfogadni. Ugyanakkor a MOHU hangsúlyozza, az országos igényeket már most lefedte, több mint 100 fémhulladék telephellyel rendelkező kereskedővel már megegyeztek, továbbiakkal pedig tárgyalnak. A cég szerint országos rendszerről van szó, amelyben az induláskor tapasztalt fennakadások áthidalhatók. A koncessziós társaság teljesen új szemlélettel, már anyagáramok szerint veszi át az egyes hulladékokat, állítják, a rendszer hatékonyabb lesz a visszanyerés és az újrahasznosítás szempontjából.

A Mol sem késéstől, sem a hulladékkoncesszió uniós vizsgálatától nem tart

A Mol sem késéstől, sem a hulladékkoncesszió uniós vizsgálatától nem tart

Július 1-én elindulhat az új hulladékkoncesszió - közölte a feladatot a következő 35 évre elnyerő MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) egy szerdai sajtó háttérbeszélgetésen. A cég szerint a feladatellátáshoz szükséges alvállalkozói szerződéseket országszerte mindenhol megkötötték, így a lakosság várhatóan semmilyen változást nem észlel majd a szolgáltatásban. A Portfolio kérdésére közölték, hogy az elmúlt időszak jogszabály-változtatásaiban csak véleményezőként vettek részt, és úgy látják, már nem hiányzik több módosítás, amely veszélyeztetné a jövő havi indulást. Az Európai Bizottság koncessziós vizsgálatától nem tartanak, nem várják, hogy az érdemben befolyásolná a rendszert.

Szabad Európa: szeptemberre tolódhat a hulladékkoncesszió startja

Szabad Európa: szeptemberre tolódhat a hulladékkoncesszió startja

A tervek szerint július 1-én induló átalakított országos hulladékgazdálkodási rendszer elindulása kétségessé vált, mivel a Budapesti Közművek (BKM) és a Mol még nem kötötte meg a szerződést. A BKM felelős a budapesti és az agglomerációs szemétszállításért, és a Mol régiókoordinátori feladatokat bízott rá. A kormány azonban már kártérítési lehetőségeket vizsgál, ha a rendszer nem indul el időben. A Szabad Európa szerint szeptemberre tolódhat a rendszer indulása.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Surányi György: még egyszer az adósságválságról - viszontválasz Mellár Tamásnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.